"זה יכול להתחיל בכל גיל, אם כי הממוצע הוא בין גיל 20 ל-40", מספרת מיכל גרבינר, צלמת וציירת שבגיל 30 חוותה את ההתקף הראשון במחלת טרשת נפוצה. "יום אחד הרגשתי חולשה מוזרה בגוף, ראש כבד, משהו קורה בו, קשה לראות, קשה לשמוע, נימולים שהתפשטו בכל הגוף, פתאום ראיתי בכפל ראייה, כובד, קושי בהליכה.. לא הבנתי מה קורה לי בגוף, וכך התחיל ההתקף הראשון. אבל אז ולאורך השנים, המשכתי לתפקד כרגיל: אוניברסיטה, צבא (דרגת רס"ן), בהייטק. טיילתי המון, ראיתי עולם". כיום, בעקבות התדרדרות במצב, עוסקת מיכל בכישרון רב בצילום וציורים אותם מעבירה להדפסה על משטחי קנבס.

(צילום וידאו ועריכה: עמית לרנר)

בשבוע שעבר התקיימה בשכונת גבעת טל תערוכת עבודות ויצירות, "בית פתוח" ראשון מסוגו של אמנים ויוצרים עם טרשת נפוצה. בתערוכה הוצגו למכירה עבודות של אומנים ויוצרים החולים בטרשת נפוצה, אשר אחד הנדבכים בהתמודדותם עם המחלה, הוא עיסוק באומנות: ציורים, צילומים, כלי קרמיקה, תיקים תכשיטים, כריות ועוד שלל יצירות אומנות. 

טרשת נפוצה הינה מחלה דלקתית אוטואימונית של מערכת העצבים המרכזית. למחלה יש מגוון רחב של תסמינים בהם: ראייה מטושטשת, תחושת נימול, חולשה בגפיים, קשיים בהליכה, סחרחורות, פגיעה בתפקוד הקוגניטיבי, ובמקרים חמורים, עלולה להתפתח נכות. תסמיני המחלה משתנים מחולה לחולה ומשפיעים על התפתחות הנכות. 4 מיליון בני אדם ברחבי העולם לוקים בטרשת נפוצה ו-7000 בני אדם בישראל. נתון מעניין: ישנם רבים שכלל אינם יודעים שחלו ו"סוחבים" תסמינים כמו חולשה, בעיות ראייה והפרעות בתחושה, משך שנים. 

כיוון שחיים עם טרשת נפוצה מתנהלים בד"כ במאבק בין גוף ונפש, מומלץ לשמור על איזון גוף נפש באמצעות אומנות, יצירה, או כל פעילות מדיטטיבית אחרת. ולנטרל גורמים המהווים טריגרים המעוררים את מעגל המחלה כל פעם מחדש. ישנם חולים רבים שסובלים מקשיים ביציבות, בעיות בשיווי המשקל ולעיתים אף חוסר יכולת ללכת או חוסר רגש בידיהם. לאדם הבריא הצופה מהצד ייראה האדם החולה במחלה כבריא לחלוטין. הסיבה לכך היא שרוב החולים מתאמצים ומשתדלים לתפקד כרגיל ואינם מראים לסביבה החיצונית את הסערה הקשה המתחוללת בפנים: הכאב, הסבל, החולשה, הפרעות תחושתיות שונות ועוד. 

הבית הפתוח הוא חלק ממיזם חברתי-תעסוקתי, שהקימה עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה", המקיימת סדרת מפגשים וסדנאות ייעודיות לחולי טרשת נפוצה, בתחום האומנות, היצירה ותרבות הרוח. אנו מעודדים את תהליך היצירה המרפא והמייצר גדילה והעצמה אישית. יצירת אמנות מהווה הזדמנות להפעיל את הדמיון, האותנטיות והספונטניות של האדם, ומנגישה עבורו חוויה אשר לאורך זמן מובילה לתחושת סיפוק, תיקון נפשי והבראה. 

עמותת "הבית לחולי טרשת נפוצה" הינה, ארגון ללא מטרות רווח, אשר הוקם כדי לקדם טיפול משולב ותומך לחולי טרשת נפוצה החיים בקהילה. העמותה נחושה לחולל שינוי משמעותי באיכות חייהם של חולי טרשת נפוצה ושואפת להיות אחראית חברתית ומובילה בתחום. למידע נוסף על העמותה ופועלה, וליצירת קשר: www.mshome.org.il